در این بحث قصد داریم در رابطه با قطعه کمپرسور کولر خودرو و مشکلاتی که برای آن ایجاد می‌شود صحبت کنیم.

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

سیستم خنک کننده خودرو از اجزای متعددی تشکیل شده که مهم‌ترین قطعه آن کمپرسور است که نقش اصلی آن، به گردش درآوردن گاز مبرد است. داخل سیستم کولر خودرو گاز مبرد قرار گرفته و این گاز به دلیل دمای پایی که دارد، با گرفتن دمای محیط، تبخیر شده و فضا را خنک می‌کند. حال این گاز باید توسط کمپرسور کولر خودرو به حرکت درآمده و داخل اتاقک اتومبیل را خنک کند.

همانطور که از نامش پیداست، از کمپرسور برای فشرده کردن گاز استفاده می‌شود. کمپرسور گاز را به درون خود مکیده و سپس آن را فشرده می‌کند.

کمپرسور کولر خودرو، گاز کولر را فشرده می‌کند

صدای کمپرسور کولر ماشین به چه دلیل ایجاد می‌شود؟
دلایل زیادی برای ایجاد صدای کمپرسور کولر ماشین وجود دارد که آنها را بیان می‌کنیم.

شل شدن کپرسور در جای خود
گاهی به دلیل شل شدن اتصالات کمپرسور کولر خودرو، این قطعه در جای خود شل شده و در زمان روشن بودن کولر، می‌لرزد و صدای بلندی از کمپرسور به گوش می‌رسد.

نشت کردن روغن در کمپرسور
گاهی از کمپرسور روغن نشت می‌کند که این امر موجب می‌شود تا در زمان روشن کردن کولر، صداهای غیرطبیعی از کمپرسور آن به گوش برسد.

در این شرایط باید برای تعمیر و یا تعویض کمپرسور اقدام کنید.

خاموش شدن بی دلیل کولر گازی

خاموش شدن بی دلیل کولر گازی به خازن کمپرسور آن مربوط می‌شود. با سوختن و خراب شدن خازن کمپرسور، کولر گازی که روشن شود، بلافاصله خاموش خواهد شد. این مشکل با تعویض خازن برطرف می‌شود.

داغ شدن کمپرسور کولر خودرو
با سوختن و یا نیم سوز شدن سیم پیچ کمپرسور، این قطعه داغ شده و بوی نامطلوبی از آن به مشام می‌رسد. برخی افراد در این مواقع اقدام به تعویض سیم پیچ می‌کنند که این روش توصیه نمی‌شود. بهتر است کمپرسور را تعویض کنید.

هر زمانی که متوجه خارج شدن دود از سیستم تهویه خودرو شدید، سریع به تعمیرکار خودرو مراجعه کنید
عوامل خرابی کمپرسور کولر خودرو چیست؟
عوامل زیادی می‌تواند موجب خرابی کمپرسور کولر ماشین شود که در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم.

خرابی رله کمپرسور

رله کمپرسور موجب روشن و خاموش شدن کمپرسور شده، رطوبت را در یک حد مناسب نگه داشته و دمای اواپراتور را در حدود ۳۲ تا ۴۵ درجه حفظ می‌کند. خرابی رله کمپرسور موجب می‌شود تا جریان لازم برای درگیری کلاچ کمپرسور تامین نشود و در نتیجه کمپرسور به درستی تامین نشود.

خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایل خرابی کمپرسور کولر خودرو، به خرابی ترموستات برمی‌گردد. خرابی ترموستات موجب بروز مشکل در عملکرد کمپرسور شده و مدام آن را قطع و وصل می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

نشانه های خرابی هیدرولیک فرمان خودرو و رفع مشکلات
مستهلک شدن باتری
شاید یکی از مهم‌ترین دلایل بروز مشکل در سیستم برق خودرو و حتی خرابی کمپرسور کولر ماشین، وجود مشکل در باتری باشد. فرسوده و مستهلک شدن باتری موجب عملکرد نادرست برخی از قطعات خواهد شد و بهتر است قبل از آسیب جدی به خودرو، باتری را تعویض کنید.

خرابی کلاچ

در سیستم کولر خودرو، قطعه‌ای با نام کلاچ وجود دارد که هر زمانی سیستم تهویه خودرو کار می‌کند، این قطعه هم درگیر می‌شود. درگیری کلاچ، موجب چرخش پولی می‌شود. اما اگر کلاچ درگیر نباشد، ممکن است کمپرسور دچار مشکل شده باشد. در این شرایط یا باید گاز کمپرسور را شارژ کنید، یا باید آن را تعویض کنید. گاهی هم ممکن است کثیف و چرب شدن کلاچ موجب خرابی کمپرسور کولر خودرو شود.

ایجاد فاصله بین کلاچ و پولی

همانطور که گفته شد، کلاچ و پولی باهم در ارتباط و با یکدیگر درگیر هستند. اگر بین کلاچ و پولی فاصله ایجاد شود، قطعا روی عملکرد کمپرسور کولر خودرو تاثیر منفی خواهد داشت.

کثیف و چرب شدن کلاچ کمپرسور کولر، یکی از دلایل بروز مشکل در کمپرسور است
آیا کمپرسور کولر ماشین هم نیاز به روغن کاری دارد؟
دلیل اصلی برای روغن کاری کمپرسور این است که قطعات داخلی آن روان‌تر حرکت کنند و دچار اصطکاک نشوند. اصطکاک قطعات کمپرسور موجب می‌شود که با گذشت زمان دچار خوردگی شوند. اگر برای روغن کاری کمپرسور اقدام نکنید، عملکرد این قطعه دچار مشکل خواهد شد.

تعمیر کمپرسور کولر خودرو باید توسط چه کسی انجام شود؟

تعمیر کمپرسور کولر ماشین، کاری تخصصی است که باید توسط تعمیرکار خودرو انجام شود. پس در صورت مشاهده علائم خرابی کمپرسور خودرو، خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید. زیرا شاید با تعویض یک قطعه کوچک، کمپرسور تعمیر شود، اما با دستکاری شما، کمپرسور بیشتر آسیب دیده و مجبور به تعویض آن شوید. اگر در نزدیکی خانه خودتان تعمیرگاه وجود ندارد، پیشنهاد می کنیم از تعمیرخودرو در محل استفاده کنید.

تعمیر خودروی خود را به دست افراد بی تجربه نسپارید

تعمیر کمپرسور کولر ۲۰۶ با تعمیر کمپرسور کولر پژو ۴۰۵ چه تفاوتی دارد؟
هر خودرویی با توجه به مدل و تکنولوژی که دارد، قطعاتش هم خاص خودش است و شاید کمپرسور کولر ۲۰۶ و کمپرسور کولر پژو ۴۰۵، ساختار متفاوتی داشته باشند، اما روش تعمیر آنها یکسان است و تعمیرکاری که کمپرسور ۲۰۶ را تعمیر کند، از پس تعمیر کمپرسور ۴۰۵ هم بر می‌آید.

آیا قیمت کمپرسور کولر پراید با قیمت کمپرسور کولر پراید صبا یکسان است؟

این سوالی نیست که بتوان جواب درست و مطمئنی به آن داد. زیرا قیمت قطعات خودرو با توجه به برند و مدل، متفاوت هستند. پیشنهاد می‌شود که برای خرید قطعات یدکی خودرو، باید از چندین فروشگاه قیمت بگیرید و یک محصول باکیفیت را با بهترین قیمت خریداری کنید. زیرا باید در نگهداری صحیح از خودرو، نهایت دقت را به عمل آورید و با خریدن قطعات بی‌کیفیت، هزینه‌های جبران ناپذیر به بار نیاورید.